O szkole
Szkolenie jest realizowane w formule zjazdów weekendowych w Warszawie przez dwa współpracujące zespoły: Laboratorium Psychoedukacji i ReGeneRację
Szkoła Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Warszawie:
- oferuje naukę w różnych nurtach (psychodynamicznym, systemowym, behawioralno-poznawczym), pokazując możliwości ich integracji na bazie myślenia psychodynamicznego;
- uwzględnia w programie najnowsze teorie i metody jak np.: MBT – terapia oparta na mentalizacji;
- zatrudnia doświadczone praktyczki i praktyków oraz nauczycieli i nauczycielki akademickie (zobacz kim są Nasi Wykładowcy/czynie);
- odwołuje się do założeń i metod potwierdzonych naukowo i klinicznie;
- może być zarówno ofertą zaawansowaną: dla osób, które mają za sobą co najmniej podstawowe szkolenie z psychoterapii oraz doświadczenie zawodowe z tego obszaru jak i ofertą dla osób bez wystarczającego doświadczenia i wiedzy w obszarze psychoterapii.
Co jest wyjątkowe w naszym szkoleniu?
- zajęcia dotyczące określonego zagadnienia (np. zaburzenia całościowe, ADHD i zaburzenia zachowania, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania itd.) są prowadzone przez osobę specjalizującą się w nim teoretycznie i praktycznie;
- w ramach szkolenia oferujemy stałą superwizję pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą superwizorów psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego;
- umożliwiamy współprowadzenie wakacyjnych i feryjnych grup IN IN junior dla dzieci, wakacyjnych i feryjnych Grup IN IN dla młodzieży, współprowadzenie warsztatów dla rodziców, współprowadzenie terapii rodzin w ReGeneRacji.
Poznaj opinie naszych studentów i studentek -> czytaj więcej
Ile, gdzie i kiedy?
Szkolenie obejmuje osiem semestrów zajęć w trybie zaocznym. W ciągu każdego roku odbywa się 12 zjazdów weekendowych (w soboty i niedziele) z wyłączeniem miesięcy letnich (lipca i sierpnia). Zjazdy mogą mieć zmienioną formę ze stacjonarnej na online, jeśli sytuacja zewnętrzna będzie tego wymagała. Studenci/tki zostaną poinformowani/e o zmianie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Z 12 zjazdów
- 10 lub 9 to zjazdy podstawowe, w czasie których odbywają się cyklicznie wykłady teoretyczne, ćwiczenia praktyki i superwizję grupowe;
- 2 lub 3 to zjazdy zblokowane w czasie których odbywają się zajęcia teoretyczno-warsztatowe dotyczące określonego zagadnienia, prowadzone przez osobę specjalizującą się w danej tematyce.
Liczba zjazdów podstawowych i zblokowanych różni się w zależności od decyzji programowych w danym roku, ale liczba godzin pozostaje bez zmian.
Zajęcia realizowane w ramach zjazdów podstawowych trwają 15 godzin zegarowych, rozpoczynają się w sobotę rano, a kończą w niedzielę późnym popołudniem. Średnio każdego roku szkolenie trwa około 180 godzin zegarowych, ale mogą istnieć różnice w intensywności między poszczególnymi latami.
Zajęcia odbywają się w Warszawie w wynajętych salach wykładowych.
Nadzór nad przebiegiem szkolenia poszczególnych osób odbywających szkolenie sprawuje kierowniczka szkolenia, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży, Aldona Czajkowska.
W ramach szkolenia wymagane jest:
- odbycie 300 godzin stażu lub wolontariatu w placówkach zaakceptowanych przez Szkołę.
Nie mniej niż 120 godzin stażu, powinno być realizowane w ośrodku z III poziomu referencyjnego czyli na całodobowym oddziale psychiatrycznym wieku rozwojowego. Ten rodzaj stażu dla ułatwienia nazywamy stażem klinicznym.
Pozostała część stażu, czyli 180 godzin może być realizowana w ośrodkach I, II, a także w III poziomu referencyjnego, bądź w innych placówkach prowadzących psychoterapię dzieci i młodzieży lub osób dorosłych (tylko 1/3 stażu terapeutycznego czyli 60 godzin, może się odbywać z pacjentami w wieku dorosłym) pod warunkiem, że jest tam zatrudniony co najmniej jeden certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Mogą to być na przykład: oddziały dzienne psychiatryczne, poradnie zdrowia psychicznego, centra zdrowia psychicznego, środowiskowe poradnie psychologiczne, środowiskowe centra zdrowia psychicznego, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki pobytu dziennego, Ośrodki Wczesnej Interwencji, MOS-y, MOW-y, organizacje pozarządowe. Ten rodzaj stażu nazywamy stażem terapeutycznym.
Uwaga, współprowadzenie wakacyjnych i feryjnych grup IN IN junior dla dzieci, wakacyjnych i feryjnych Grup IN IN dla młodzieży, współprowadzenie warsztatów dla rodziców, współprowadzenie terapii rodzin w ReGeneRacji może być liczone jako cześć wymaganego stażu terapeutycznego.
- zdobycie co najmniej 250 godzin doświadczenia własnego w podejściu spójnym z nurtem wykładanym w SPDiM w tym:
- co najmniej 110 godzin psychoterapii własnej w nurcie psychodynamicznym, w trybie stacjonarnym (nie online), odbytej w trakcie trwania Szkoły w relacji z jednym psychoterapeutą/ką, który/a:
- posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
- posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (uwaga, podlinkowana lista zawiera także psychoterapeutów w trakcie szkolenia. Proszę wybierać osoby co najmniej z certyfikatem psychoterapeuty/ki)
- jest psychoterapeutą/ką akceptowanym/ą przez Ośrodek szkolący. Dołączamy listę rekomendowanych ośrodków i psychoterapeutów z Polski , którzy/e nie są certyfikowani, ale będą zaakceptowani/e przez Szkołę.
- pozostała liczba godzin może być odbyta również w formie psychoterapii i/lub doświadczenia rozwojowego. W trakcie szkolenia zapewniamy odbycie grupy interpersonalnej, która jest formą doświadczenia rozwojowego.
Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia Szkoły Psychoterapii Dzieci i Młodzieży jest obecność w czasie zjazdów, zaliczenie wszystkich przedmiotów zgodnie z informacjami zawartymi w Sylabusach, pozytywna opinia prowadzącej superwizorki wskazująca na dojrzałość zawodową studenta/ki i możliwość prowadzenia psychoterapii dzieci i młodzieży pod stałą superwizją oraz napisanie i zaliczenie pracy końcowej (studium przypadku na podstawie prowadzonej przez siebie psychoterapii indywidualnej lub/i grupowej). Uzyskany w ten sposób dyplom wskazuje na możliwość samodzielnego prowadzenia psychoterapii dzieci i młodzieży pod stałą superwizją.
Jak się zgłosić?
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie Ankiety dla kandydatów SPDiM i przesłanie jej na adres: biuro@spdim.edu.pl (prosimy nie wypełniać jej ręcznie!). Niektóre osoby dodatkowo zaprosimy na rozmowę.
Informacje na temat szkolenia można uzyskać pod adresem: biuro@spdim.edu.pl lub pod numerem tel. 692597529. Na stronie FAQ zestawiliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące rekrutacji. Zapraszamy.